Medline

SAĞLIKLI YAŞAM MERKEZİ

HAMİLELİKTE PİLATES VE NEFES 

Gebelik sürecinin daha sağlıklı geçirilmesi, doğumun rahat olması ve doğum sonrası bedensel ve zihinsel toparlanmanın daha hızlı olması için pilates yapmaları önerilmektedir. Pilates, akıcı dengeli hareketler ve doğru nefes alıp verme teknikleri ile vücutta konsantrasyon, sıkılaşma, denge ve aynı zamanda rahatlama, gevşeme sağlayan hareketlerin bütünüdür. Hamile Pilatesi'nin fizyoterapist eşliğinde yapıldığında oluşabilecek sakatlanmalar önlenerek daha sağlıklı bir süreçte ilerlenmesi sağlanır.

HAMİLE EGZERSIZLERİNİ OLUŞTURAN TEKNİKLER 

1.AEROBİK EGZERSİZLER 

Kan akışını hızlandırır, kalbi ve kasları güçlendirir. kilo kontrolü sağlar, dayanıklılığı arttırarak yorgunluk hissini azaltır. 

2.NEFES EGZERSİZLERİ 

Doğru nefes teknikleri hamilenin zihinsel, fiziksel ve ruhsal birlikteliğini sağlamayı hedefler. Doğru ve derin nefeslerinizle bebeğinizin aldığı oksijen miktarını arttırarak; gevşemiş, rahatlamış, ve stresten uzak bir doğum planlamanıza yardımcı olur. Nefes farkındalığıyla da bebeğinize ve kendinize daha çok oksijen taşımanızı sağlar.

3.HAMİLE YOGASI VE MEDİTASYON

Hamilelikle birlikte değişen vücudunuza esneklik kazandırarak rahat bir doğum süreci için hamile yogası keyfini mutlaka yaşamalısınız. Meditasyon teknikleriyle de içinizdeki gelişen bebeğiniz ile bütünleşmeyi ve duygusal bağınızı kuvvetlendirmeyi sağlayabilirsiniz. HAMİLELİKTE PİLATESE NE ZAMAN BAŞLANMALIDIR? Doktorunuz uygun gördüğü takdirde 12. Haftadan sonra başlanabilir. Doğuma kadar haftada 2 veya 3 seans olmak üzere güvenle devam edilebilir.

HAMİLELİKTE PİLATES VE NEFES EGZERSİZLERİNİN FAYDALARI

 • Daha rahat ve sağlıklı bir gebelik süreci geçirilir.
 • Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan, başta bel ve boyun ağrıları olmak üzere kas iskelet sistemi problemlerini önler.
 • Kontrollü kilo alımı sağlanır, gebelik diyabeti ve hipertansiyonu riski azalır.
 • Fiziksel ve duygusal yönden hamile bayanın daha güçlü olmasını sağlar.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnci arttırır.
 • Hazımsızlık, ödem ve şişlik gibi sık görülen sorunları azaltır.
 • Nefes egzersizleri ile anne adayının uykuları daha düzenli ve kaliteli olur, günlerini daha zinde ve mutlu geçirir.
 • Kegel egzersizleri ile doğum için gerekli kaslar güçlendirilerek doğumun daha rahat gerçekleşmesini sağlar, gebelikte ve sonrasında idrar kaçırma şikayetleri azalır.
 • Gevşeyen ve uzayan karın kaslarını güçlendirerek doğum sonrası daha hızlı toparlanmasını sağlar.
 • Hamilelikte ciltte çatlak oluşma riskini ve doğum sonrası sarkmaları azaltır.
 • Doğum sonrası, kişinin ruhsal ve bedensel olarak erken toparlanmasını sağlayarak cinsel yaşamın normale dönmesini kolaylaştırır.
 • Hamilelik süresince nefes egzersizleri yapan annelerin bebeklerinin gelişimleri yapmayanlara göre daha iyi olmaktadır çünkü bedenin oksijen miktarı artmaktadır. 

 

Ayrıntılı bilgi için fizyobes.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis