Medipol

Vajinal akıntı

Üreme çağındaki kadınlarda sulu beyaz, sarı, kokusuz bir akıntı normal olarak olur. Bu akıntıya fizyolojik akıntı denir. Bu akıntı âdetin orta döneminde, yumurtlama olduğu sırada artar. Bunun dışında bir akıntı varsa, kötü koku, kaşıntı oluyorsa tedavi gerekir.

Vajinal kandidiasis: Kandida albikans denilen bir tür mantarın yol açtığı enfeksiyondur. Beyaz süt kesiği gibi bir akıntı ve kaşıntı vardır. Antibiyotik kullanımı sonrası, kapalı hava almayan giysiler giyildiğinde, ıslak mayo ile oturulduğunda ortaya çıkabilir. Antifungal ajanlar ve krem verilerek hasta rahatlatılır. Sık tekrarlayan enfeksiyonlardan kaçınmak için pamuklu, bedene büyük gelen çamaşırlar tercih etmek, naylon ve likralı çamaşırlardan kaçınmak, ıslak mayo ile beklememek önerilir. Genital bölge sağlığını korunmak için aşırı sabun kullanmaktan kaçınmalı, genital bölge temizliği için uygun özel sıvı temizleyiciler tercih edilmelidir. Banyodan sonra genital bölge iyice kurulanmalı ve kurutulmalıdır.

Bakteriyel vajinosis: Pek çok bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Kötü kokulu sarı, gri renkli bol bir akıntı olur. Antibiyotiklerle tedavi edilir.

Trikomonas vajiniti:  Kötü kokulu sarı yeşil akıntı ve kaşıntı yapar. Antibiyotik tedavisi verilir. 


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis