Medipol

Lohusalık

Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 40 gündür. Hastanın ilk 10 gün adet gibi, hatta biraz daha yoğun kanaması olur. Bazen 1. haftanın sonunda kanama artabilir. Bu plasentanın yatağı temizlendiği için olmaktadır.  İkinci 10 gün kanama miktarı giderek azalır. Bunu takip eden günlerde ise lohusalık akıntısı beyaz sarı renkli bir akıntıya dönüşür. Rahim doğumdan sonra göbek hizasındadır ve normal boyutlarına dönmesi 6 haftayı bulur.

Süt doğumdan sonraki ilk günlerde az miktarda gelir. Doğumdan sonraki 3. günde süt salınımı artar. Bazen lohusalık döneminde ateş görülebilir. Ateş memelerde, rahimde veya dikişlerde enfeksiyon gelişmesi, bacaklarda pıhtı oluşmasından kaynaklanabilir. Eğer lohusalık döneminde ateş 38.2 derecenin üzerinde ölçülüyorsa hasta bunu doktoruna bildirmelidir.

Doğumdan sonraki ilk günlerde hormonlardaki çekilmeye bağlı olarak keyifsizlik, ağlama, endişe durumları görülebilir. Bu duruma lohusalık hüznü denir. Lohusalık hüznü yaklaşık 1 hafta sürer, sonra kendiliğinden düzelir. Eğer bu belirteler 1 haftadan fazla sürerse lohusalık depresyonundan şüphelenilmeli ve hasta mutlaka psikiyatr tarafından değerlendirilmelidir.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis