Medipol

Normal Doğum ve Sezaryen Esnasında Anestezi

Normal doğum esnasında hastanın ağrısını gidermek için rejyonel (epidural), parenteral veya lokal anestezi uygulanabilir. Epidural anestezi sırasında hastanın sırtından ince bir kateter omuriliğin dışındaki boşluğa yerleştirilir. Buradan anestetik ilaçlar verilir. Hasta hiç ağrı hissetmeyebilir veya ağrı dayanılamayacak bir ağrıdan dayanılabilecek bir ağrıya dönüşür. Hasta için konforludur. Ancak doğumu 1-2 saat kadar uzatabilir. Anne ağrıları hissetmediği için iyi ıkınamayabilir. Bu nedenle bazen doğumun son evresinde ıkınmayı kolaylaştırmak için ilaç azaltılabilir. Eğer normal doğumdan sezaryene dönmek gerekli ise bu tip bir anestezi yeterlidir. Ekstra anestezi yapılmaz. Normal doğum sonrasında kateter çekilir. Sezaryenden sonra ise 24 saat kadar kalabilir. Sezaryen sonrası ağrıları da azaltır.

Eğer hasta epidural anestezi istemiyorsa veya doğum hızlı ilerlediği için epidural anestezi yapmaya imkân yoksa kas içerisine enjeksiyonlar şeklinde anestezi verilebilir. Ancak doğuma 2 saatten az süre kaldıysa bu tip enjeksiyonlar bebekte uykuya yatkınlık yapabileceği için yapılmaz.

Lokal anestezi bebeğin doğumu esnasında epizyotomi açılacaksa veya yırtıklar dikilecekse uygulanır. Sadece epizyotomi veya yırtıklar üzerine enjeksiyon yapılır böylece dikişler esnasında hasta ağrı hissetmez.

Sezaryenden önce spinal, epidural, kombine ve genel anestezi yapılabilir. Kombine anestezi spinal ve epidural anestezinin birlikte yapılmasıdır. Spinal anestezi hızlı bir etki gösterir. Epidural anestezi ise daha yavaş etki eder ama sezaryen sonrası ağrıları kesmek için devam edilir. Genel anestezi dışındaki tüm yöntemlerde hasta uyanıktır. Ağrı hissetmez ancak dokunma hissi kaybolmaz dolayısıyla sezaryen sırasında itme, çekme ve dokunma hislerini hisseder. Genel anestezide ise hasta tamamen uyur. Nefes alması için hava yollarına bir tüp yerleştirilir. Sezaryen sırasında ağrı hissetmez. Doğum sonrası için ağrı kesici bir etkisi yoktur.


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis