Medipol

Gebelikte Ramazan ve Oruç Tutmak

Pek çok gebe Ramazanda oruç tutmak istemektedir. Genel olarak gebe sağlıklı ise, annenin diyabet ve hipertansiyon gibi herhangi bir kronik hastalığı yoksa ve bebekte büyüme geriliği yoksa gebelikte oruç tutmanın sakıncası yoktur.

 Oruç tutmadan önce mutlaka genel sağlığınızı gözden geçirin ve doktorunuza ya da ebenize oruç tutmanızın uygun olup olmadığını danışın. Eğer orucu rahat tutamıyorsanız, oruç tutarken baygınlık, uykuya meyil, aşırı halsizlik hissediyorsanız kendini zorlamamalısınız.

Gebelikle oruç tutan kadınlarda yapılan pek çok çalışmada oruç tutmanın anne ve bebeğin sağlığı üzerine olumsuz etkileri olmadığı gösterilmiştir. Bazı çalışmalarda bebeklerin daha zayıf ve daha kısa boylu doğduğu gösterilmiş ancak bu fark çok az bulunmuştur.

Ramazan ayında beslenme daha çok önem kazanmaktadır. Özellikle Ramazan ayı yaza geldiğinde gündüzlerin süresi uzun olduğundan dehidratasyon yani susuzluk görülebilir. Gebe kadınlar bir günde tükettiği kadar besini ve suyu iftar sahur arasında tüketebiliyorlarsa oruç tutmak güvenlidir.

Beslenmede dikkat edilmesi gereken iftar ve sahurda besleyici yiyecekler tüketmektir.  İftarda et, sebze ve nohut, bulgur, mercimek gibi tahıllar tüketilmeli, sahurda yumurta, süt, yoğurt tüketilmeli, iftar ile sahur arasında akşam saat 22.30 gibi mutlaka meyve süt veya yoğurt içeren ara bir öğünle mutlaka beslenme desteklenmelidir.  İftar sahur arası 2-2,5 litre sıvı tüketilmeli, çay ve kahve vücudu susuz bırakabileceği için çay ve kahveden kaçınılmalıdır. Fazla yağlı ve şekerli, yiyecekler ve hamur işleri hem bebeğin beslenmesi için gerekli besinleri almanızı engeller hem de çabuk acıktırır. Bu nedenle bu tip gıdalardan uzak durulmalıdır. Hazır meyve suları, asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Ramazan ayı boyunca gebeler kendilerini çok yormaktan kaçınmalı, bol dinlenmeli ve serin yerlerde vakitlerini geçirmelidir. Eğer bebeğin suyu azalırsa veya büyüme geriliği ortaya çıkarsa oruç tutmaya ara vermek gerekir.

10.06.2016


Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis